poniedziałek, 13 lipca 2015

Panoramy sudeckie - sklepienie kościoła w Heřmánkovicach

Sklepienie kościoła pw. Wszystkich Świętych w Heřmánkovicach.

niedziela, 5 lipca 2015

Panoramy sudeckie - widok na Śnieżnik z wieży na Czernicy

Widok na Masyw Śnieżnika z wieży obserwacyjnej na Czernicy.

wtorek, 9 czerwca 2015

poniedziałek, 8 czerwca 2015

Kwiaty Sudetów - czosnek niedźwiedzi

Kwitnący czosnek niedźwiedzi - Nýznerovské vodopády.



Motyle Sudetów - dyblik liniaczek

Dyblik liniaczek z Pogórza Kaczawskiego i z Gór Złotych.




poniedziałek, 1 czerwca 2015

Ważki Sudetów - ważka płaskobrzucha

Samiec ważki płaskobrzuchej - dolina Krynki.



piątek, 29 maja 2015

Sudecka nowość. Pijałki: żeńska, męska i „gender” w Świeradowie

„Na spragnionych czekają w Świeradowie trzy bezpłatne studnie: męska, żeńska i Flinsa czyli nazwana od imienia dawnego bóstwa, od którego Świeradów miał wziąć niemiecką nazwę Bad Flinsberg. Istnienia kultu Flinsa nigdy nie potwierdzono, ale nazwa pozostała. Być może dlatego mieszkańcy między sobą nazywają ją po męskiej i żeńskiej studnią gender.” prw.pl



„Studnia” - komora odwiertu - jest jedna, a do niej podłączone są trzy kraniki na powierzchni.



Płcią / płcią kulturową pijałek naukowcy i inżynierowie raczej się nie przejmowali – ważne, że woda płynie. Gdyby nie płynęła – płeć / płeć kulturowa nie miałaby żadnego znaczenia.



„Ta woda w studniach przy deptaku jest bezpłatna i korzysta z niej więcej ludzi niż z płatnej. - Nikt tu nie przychodzi z wiadrami – tłumaczy burmistrz Marciniak. - W tych trzech studniach płynie około 200 litrów wody na godzinę.”



Szału nie ma, ale dla kilkuset kuracjuszy, spacerowiczów / na godzinę wystarczy. Spory udział w zrealizowaniu inwestycji mieli naukowcy i inżynierowie z SKPSu / Politechniki Wrocławskiej.



Instalacja jest „niecodzienna” … i „nieostatnia” w Sudetach?



Zdjęcie „robocze” z grudnia 2014.




Lapidarium w Świerzawie - „Sąsiedzi z przeszłości”

Po co komu poniemieckie cmentarze?

W Sudetach mieszkał kiedyś naród pracowity, mądry i kulturalny. Zgubiła go pycha.
Warto uczyć się historii.

Nie tylko Sudety ...

„Systematycznie niszczone przez dziesięciolecia poniemieckie cmentarze popadły w zapomnienie lub zupełnie zniknęły. O rozsianych po wsiach i miasteczkach nekropoliach wiedzą już tylko badacze, pasjonaci historii, a gdzieniegdzie dzisiejsi mieszkańcy. (…)

– Na początku zdania były podzielone. Ja wychodzę z założenia, że dwa metry pod ziemią nie ma paszportów, jest człowiek – mówi Ewa Wyrzykowska z Krępy Słupskiej, w której także udało się przywrócić pamięć o przedwojennych mieszkańcach spoczywających na cmentarzu w środku wsi. – To nasze miejsce na ziemi, miejsce, gdzie wychowujemy nasze dzieci. Chcemy zapuszczać tu korzenie, a jak można to zrobić, jeśli nie zna się historii tego miejsca? – pyta retorycznie. Z tego pytania wziął się przed dwoma laty projekt „Cmentarz poniemiecki – dziedzictwo niczyje” realizowany przez Stowarzyszenie „Nasza Krępa”. (…)

Te dzieci to czwarte pokolenie urodzone wiele lat po wojnie, w wolnej Polsce, w bezpiecznym kraju, bez żadnych powodów do obaw ze strony Niemców. (…)

Dopiero jak się ktoś poczuje u siebie, może mieć różnych sąsiadów, a nie wrogów – dodaje historyk.”

Polecam cały artykuł na stronie gosc.pl.

„Poniemieckie nagrobki usunięte przed laty ze świerzawskich cmentarzy wróciły na swoje dawne miejsce. Do tej pory były składowane w jednym z okolicznych zakładów kamieniarskich. Po śmierci jego właściciela wnuk nie wywiózł ich na śmietnik, tylko przekazał potomkom zmarłych.” wroclaw.tvp.pl

Na zdjęciu lapidarium w Nowej Bystrzycy.



czwartek, 28 maja 2015

Zwierzęta Sudetów - gniazdo kapturki

Gniazdo kapturki (pokrzewki czarnołbistej) ze Wzgórz Strzelińskich.


niedziela, 17 maja 2015

Kwiaty Sudetów - bniec czerwony

Kwiaty Sudetów - bniec czerwony, okolice Muszkowic.



Kwiaty Sudetów - bodziszek żałobny

Kwiaty Sudetów - bodziszek żałobny, okolice Muszkowic.



poniedziałek, 4 maja 2015

Kwiaty Sudetów - żywiec dziewięciolistny, żywiec kremowy



Żywiec dziewięciolistny, żywiec kremowy z Gór Stołowych.








sobota, 28 marca 2015

Zwierzęta Sudetów - pszczoła miodna i jej obnóża

Pszczoła miodna i śnieżyce wiosenne z Muszkowickiego Lasu Bukowego.

"Czym jest pyłek kwiatowy?

Pyłek kwiatowy jest dla pszczoły miodnej głównym źródłem białka, witamin i minerałów. Spożywają go zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe. Przynoszony jest do gniazda przez zbieraczki w postaci obnóży pyłkowych, będących zbitą grudką pyłku, w koszyczkach znajdujących się na trzeciej parze odnóży. Zbieraczka może samoczynnie zostać obsypana pyłkiem lub sama podejmuje jego zbiór. Robotnica taka scala ze sobą ziarna pyłku śliną, nektarem lub miodem, który ma w wolu, wylatując po pożytek, a następnie w locie formuje obnóża pyłkowe. Sczesuje ona ze swojego ciała pyłek przy pomocy odnóży oraz znajdujących się na piętach regularnie ułożonych szczecinek, czyli szczoteczek.


Różnorodność kolorystyczna obnóży

Istnieje ogromna różnorodność kolorystyczna obnóży pyłkowych. Ich barwa zależy przede wszystkim od gatunku rośliny, z jakiej pyłek jest zbierany. Na przykład obnóża z koniczyny są brązowe, z truskawki brązowożółte, z rumianku pomarańczowe, z jabłoni piaskowożółte, z gruszy zielone, z barszczu Sosnowskiego jasnożółte, z maliny kremowoszare, z facelii niebieskie, a z maku prawie czarne. Wśród tych barw dominują jednak odcienie koloru żółtego i pomarańczowego. Równocześnie obnóża pyłkowe pochodzące z jednego gatunku rośliny mogą mieć różny odcień barwy podstawowej. Ma na to wpływ wiek pyłku na pylniku, pora zbioru, ilość oraz rodzaj zużytego do zlepiania ziaren pyłku surowca oraz obecność zanieczyszczeń na kwiecie, takich jak zarodniki grzybów, piasek czy kurz." 

Więcej na stronie pasieka24.pl


poniedziałek, 5 stycznia 2015

Panoramy sudeckie - pałac Mnichovo Hradiště

Mnichovo Hradiště co prawda nie leży w Sudetach, ale całkiem od nich niedaleko. Dodatkowo związane jest z bardzo sudecką postacią - Albrechtem von Wallensteinem.