Ponieważ już kilkakrotnie, spisując historię Partii Umiarkowanego Postępu (w Granicach Prawa), wzmiankowałem o własnej osobie, czuję, że należy odrzucić fałszywą skromność i wobec całej opinii publicznej bezstronnie siebie samego z godnością skrytykować.”
Jarosław Hašek „Historia Partii Umiarkowanego Postępu (w Granicach Prawa)”
Wczorajsza Wieczorynka SKPS-u natchnęła mnie do sprawdzenia, czy aby Jarosław Hašek nie miał w Sudetach przygód i na ile góry te zaistniały w jego twórczości.
Okazało się, że w roku 2012 ukazała się w Czechach (w bardzo niewielkim nakładzie) książka specjalnie poświęcona sudeckim przygodom (a jakże! narozrabiał nawet w Kudowie) twórcy postaci Szwejka. Książki nie mam (i zapewne ciężko będzie ją kupić) ale udało mi się przeczytać jakieś streszczenia. Dzięki temu przypomniałem sobie o pożółkłej książeczce, którą mam - na półce - od lat ponad trzydziestu i oczywiście „incydent graniczny” w Kudowie jest tam opisany. Ale o tym w następnym odcinku.
Pobyt Haška w Sudetach (oraz w okolicach ich) na początku Wielkiej Wojny wpłynął nawet na treść przygód „dobrego wojaka”. Co ciekawe jeden z sudeckich akcentów powieści jest dobrze znany w Polsce i wykorzystywany w politycznych dyskusjach na temat czerwcowych (częściowo wolnych) wyborów roku 1989.
„Kapitan Sagner z uśmiechem odwracał kartki zeszytu i zatrzymał się nad schematem bitwy pod Trutnovem podczas wojny austriacko-pruskiej. Kadet Biegler dopisał przy tym schemacie uwagę:„Bitwa pod Trutnovem nie powinna była zostać stoczona, ponieważ pagórkowata okolica uniemożliwiała rozwinięcie dywizji generała Mazzucheli, zagrożonej przez potężne kolumny pruskie, znajdujące się na wyżynach otaczających lewe skrzydło naszej dywizji”.
— A więc, zdaniem pańskim — rzekł z uśmiechem kapitan Sagner, oddając Bieglerowi zeszyt — bitwa pod Trutnovem mogła była zostać stoczona jedynie w tym wypadku, gdyby Trutnov leżał śród równin. Jesteś pan Benedek budziejowicki. Bardzo to pięknie z pańskiej strony, kadecie Biegler, że w czasie tak krótkiego przebywania w wojsku starał się pan przeniknąć wszystkie tajniki strategii, tylko że te usiłowania pańskie wypadły tak samo, jak to się zdarza chłopcom, gdy się bawią w wojsko i nadają sobie tytuły generałów. Sam pan się tak szybko awansował na oficera, aż miło patrzeć. C. i k. oficer Adolf Biegler! Zanim dojdziemy do Pesztu, będzie pan marszałkiem polnym. Onegdaj siedział pan u swego tatusia i ważył pan skóry krowie (...)” wolnelektury.pl
Przeciwnicy częściowo wolnych polskich wyborów z roku 1989 bywają w dyskusjach porównywani do kadeta Bieglera, który chciałby by „Trutnov leżał śród równin”.
Dyskusja zapewne będzie trwała wiele lat – aby zabić czas … o przebiegu bitwy pod Trutnovem można przeczytać w „Czytelni SKPS-u”.skpswroclaw.files.wordpress.com
Ciąg dalszy nastąpi ...