piątek, 14 czerwca 2019

Encyklopedia sudecka. Starzec nadpotokowy, kolejna klęska w Górach Izerskich i kolejny minister, który chce „przyrodę trzymać w ryzach”?

Starce nadpotokowe / kędzierzawe oraz bobry lubią wilgoć ...

Minister rolnictwa (taki chłop z „Chłopów” i "Wesela" - naprawdę warto czytać "lektury obowiązkowe") bobrów nie lubi (chyba, że jeść) … 


"w oczach naszych chłop urasta do potęgi króla Piasta"




„Ardanowski wyjaśnił, że odstrzał miałby się odbywać na ściśle określonych zasadach, np. tylko w określonych porach roku. - Przyroda musi być utrzymywana przez człowieka w pewnych ryzach – powiedział.”

W tym samym wywiadzie …

„Ardanowski nie ma wątpliwości, że poziom wód obniża się, są obszary Polski, które zamieniają się w step. Zaradzić temu może program nawodnień i małej retencji.” money.pl

Szalejów Górny …

„Bobry, bo o nich tu piszemy, w Polsce są dziś pod częściową ochroną. Żerują i mają siedliska w czystym środowisku, co oznacza, że również teren w Szalejowie Górnym do takich należy. Notabene, to obszar zbiornika retencyjnego (chyba suchego – od red.), planowanego w ramach ochrony przeciwpowodziowej.” dkl24.pl

Czyli minister chce strzelać do bobrów, a później płacić ludziom za program małej retencji, mającej zatrzymać wodę, bo kraj stepowieje (lub – żeby nudno nie było - jest podtapiany). Zapewniam pana ministra, że mniej od bobrów zna się na małej retencji – podobnie, jak nie potrafiłby wywąchać narkotyków w bagażu, a pies potrafi. 





Ludzki pomysł na to, jak powinny wyglądać lasy w Górach Izerskich …

„Czy 2 tysięcy hektarów lasów zasadzonych w Górach Izerskich ledwie 30 lat temu, po klęsce ekologicznej może zostać wyciętych? Leśniczy starają się tego uniknąć i uratować co się da. Lód i śnieg uczepione do świerków łamały ich szczytowe części, stożki wzrostu, jak zapałki.” radiowroclaw.pl

Można zwrócić się o poradę do ministra Szyszki i jego kolegi ojca Tadeusza (specjalistów od specyficznej interpretacji Biblii w temacie czynienia sobie Ziemi posłuszną), wierzących, że wycinanie chorych świerków spowoduje, że ich sąsiedzi pokochają upały i susze.

„W sudeckich oraz beskidzkich lasach (w Polsce i w Czechach) leśnicy mogli ciąć ile chcieli i cięli. Uchroniło to miejscowe lasy od klęski? Na betonie kwiaty nie rosną, a banany w Norwegii (na razie).” kunstkamerasudecka.blogspot.com


„Szwajcarskie badanie pokazało, że świerk i buk - drzewa używane jako podstawowe źródło drewna w tym kraju - są zagrożone, także w wielu regionach europejskich. Ratunkiem dla gospodarki leśnej może być mało wymagająca jodła.” naukawpolsce.pap.pl





A dzięki czemu powstało zabagnienie/mała retencja terenu?
 
Starzec nadpotokowy/kędzierzawy lubi wilgoć. Ten został sfotografowanych w Górach Stołowych, kiedyś bardziej bagnistych niż dzisiaj.

„Pierwotnie, na podłożu utworzonym z fliszu karpackiego, wykształciły się lasy, głównie bukowe, bukowo-jodłowe i jodłowe, które od połowy XIX wieku podlegały intensywnym zabiegom gospodarczym. Idee panujące ówcześnie w leśnictwie, struktura własności oraz sytuacja ekonomiczna doprowadziły do zmniejszenia areału lasów pochodzenia naturalnego, na korzyść monokultur świerkowych.” naszegorskielasy.katowice.lasy.gov.pl

Czyli po latach „trzymania przyrody w ryzach” okazuje się, że trwające miliony lat doświadczenie przyrody jest jednak więcej warte niż technikum leśne?





Prymitywne "czynienie sobie Ziemi poddaną" to zwykły wyraz ludzkiej pychy wobec mądrości Natury/Boga. Podobne podejście mieli komuniści. W Polsce zdarzali się nawet komuniści "wierzący-niepraktykujący".

„Mokradła Sudetów Środkowych i ich ochrona” kp.org.pl

„ Podmokłe, bezodpływowe obniżenia na wierzchowinach zajmowały torfowiska wysokie i przejściowe, którym towarzyszyły świerkowe lub sosnowe bory bagienne.”


„Flora Gór Stołowych” (K. Świerkosz, G. Wójcik) – publikacja także dostępna w internecie. 




Kwiaty Sudetów - starzec kędzierzawy, starzec nadpotokowy"
kunstkamerasudecka.blogspot.com