„Angielska wersja monografii "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" autorstwa Michała Dudy z Muzeum Architektury we Wrocławiu została uznana za jedną a najlepszych książek architektonicznych 2017 roku!”
„Organizatorami międzynarodowego konkursu DAM Architectural Book Award są Frankfurckie Targi Książki i Deutsches Architekturmuseum (DAM) we Frankfurcie n. Menem. Anglojęzyczna wersja wydawnictwa była jednym z 215 tytułów zgłoszonych do nagrody przez 89 wydawców z całego świata. Dziesięć nagrodzonych książek to publikacje najlepsze pod względem zawartości merytorycznej, nowatorskiego projektu graficznego, doboru i jakości materiałów ikonograficznych oraz jakości druku.”
„Książka „Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak” ukazała się w 2016 roku, a wydało ją Muzeum Architektury we Wrocławiu. Publikacja poświęcona została jednej z najważniejszych polskich architektek XX wieku, laureatce Honorowej Nagrody SARP z 1974 roku, przez całe życie związanej z Wrocławiem.”
„Publikacja nie jest ani katalogiem, ani klasyczną monografią. Składa się z dwunastu w dużym stopniu niezależnych esejów, skoncentrowanych na różnych zagadnieniach. Punktem wyjścia poszczególnych rozdziałów są niekiedy pojedyncze projekty, innym razem grupy obiektów o zbliżonej funkcji czy zbliżonym typie, czasem zaś zjawiska stylistyczne lub uwarunkowania społeczno-polityczne.”
Więcej na stronach: sztuka-architektury.pl, wroclaw.pl, bryla.pl
To książka także o powojennej odbudowie Wrocławia.
Można się z niej na przykład dowiedzieć co wspólnego ma „galeriowiec” na Kołłątaja z osiedlem Emmaus w Argenteuil (archiwebture.citechaillot.fr), zaprojektowanym przez uczniów Le Corbusiera.
I o wielu innych ciekawostkach.
"Właściwie do końca XVII stulecia gabinety osobliwości tworzone były bez żadnego planu. (...) Typowy zbieracz epoki ciekawości nie miał nic wspólnego z dzisiejszym stereotypem maniakalnie drobiazgowego i zamkniętego w sobie kolekcjonera. (...) Kolekcjonerzy byli najczęściej humanistami lub lekarzami i chętnie pokazywali swoje zbiory ludziom o podobnych zainteresowaniach." M. Krawczyk "OSOBLIWE GABINETY EPOKI CIEKAWOŚCI"