Trzy lata temu (prywatne archiwum dawnej strony SKPS-u) ...
„Nowość wydawnicza rodem z SKPS-u – tajemnicze „maski kamienne”
Dziamdziak – z powodu przyrodzonej skromności – nie chwali się publicznie …
„Pomniki Dawnego Prawa” - zeszyty 27-28 i 29-30.
„Od Redakcji”
Aktualne podwójne wydanie Pomników Dawnego Prawa kolejny już raz w całości poświęcamy jednemu monograficznie wybranemu tematowi. Tytułowy wątek kamiennych głów i masek w przeszłości gościł na naszych łamach jedynie fragmentarycznie i dotyczył tylko wybranych zabytków.
W najbliższym, również podwójnym numerze Pomników Dawnego Prawa, zaprezentujemy drugą część artykułu Tomasza Dudziaka. Będzie on zawierał obszerny katalog zachowanych reliktów obejmujący obszar Polski oraz wybranych krajów europejskich.”
Owe „zeszyty” to bardziej dwie książki (ok. 120 – 140 stron każda), ładnie wydane i bogato ilustrowane.
Wydawnictwa niełatwo będzie pozyskać (nakład niewielki – kierowany głównie pod członków Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa (zabytkiprawa.pl), ale gdy ktoś zauważy intrygującą, kamienną maskę, już wie, gdzie ma się udać.”
Maski z kościoła w Grobli są opisane w powyżej wspomnianym wydawnictwie – maleńki kościółek to szczególny przykład z polskiej części Sudetów.
Wewnątrz kościoła znajdują się trzy następne kamienne oblicza – wsporniki żeber w prezbiterium. Czy maski będące obecnie na zewnątrz świątyni są dawnymi wspornikami z wnętrza przebudowanej nawy/brakującymi w prezbiterium, czy od razu stały się wspornikami gzymsu w narożnikach budowli?
Wszystkie „twarze” wykonano w podobnym stylu. Płytki nad maskami na zewnątrz kościoła są prostokątne, wewnątrz (przy żebrach) wielokątne.
Ale płytki można przerobić dość łatwo.
A może wsporniki były wcześniej maskami?
Nie wszystkie są dobrze dopasowane do narożników wnętrza.