środa, 12 września 2018

Awantura o rzeźby w skałach na granicy Sudetów. Czy uzasadniona? Część pierwsza



Rzeźby w skałach mogą wkurzać. 
Nawet „skalní galerie Vojtěcha Kopice” w Czeskim Raju. 





Bardziej mnie wkurza, gdy kamieniołom rozbiera całą – zbudowaną przecież ze skał – górę w cennym turystycznie regionie. Dzieje się to wg mechanizmu znanego od wieków: „Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim – nisko się kłaniacie”. 





Ludzie od tysiącleci ryją (oraz malują i murują) w skałach: sceny polowań, tunele, bunkry, świątynie, sakralne płaskorzeźby, spichlerze, zamki, grobowce, pamiątkowe napisy itd.




 

Ostatnio taka zorganizowana akcja rzeźbienia w skałach miała miejsce na granicy Sudetów …

„Umělci ryli do pískovcových skal, schytali kritiku za neúctu k přírodě” idnes.cz


 


Uważam, że jest różnica pomiędzy tym, gdy artysta namaluje ciekawy portret na smętnej ścianie betonowego bloku (po uzgodnieniu z administratorem tego bloku) i gdy ktoś inny - w nocy oraz pod wpływem - nabazgrze coś na ścianie gotyckiej katedry. Być może nie wszyscy (np. Indianie, czyli Amerykanie) byli zachwyceni gdy rzeźbiono głowy prezydentów USA lub gdy Korczak Ziółkowski zaczął tworzyć pomnik Szalonego Konia. Talibowie nie kochali gigantycznych posągów Buddy. 





Być może skalne rzeźby - za tysiące lat – znowu pozostaną główną pamiątką po naszej cywilizacji – na pewno nie będą to: kolejna nowelizacja ustawy (każda kolejna jest najlepsza możliwa) o podatku VAT lub zdjęcia na płytach DVD, mniej trwałych niż fotografia na szkle.
Argument, że rzeźby w skałach mogą inspirować wandali jest według mnie idiotyczny. Równie dobrze gości bazgrzących po ścianach zabytków może inspirować Michał Anioł. Od ich łapania jest policja. 




Czy są sytuacje wyjątkowe?

Ciąg dalszy nastąpi …

A to nie ingeruje w krajobraz?

„W Indiach stanie największy pomnik świata. Będzie miał 182 m” (W Azji jest o wiele więcej nacjonalistów niż w Afryce?) rp.pl
 




„Israel 2017 SKPS Expedition. Psy Kanaanu - niezwykłe znalezisko. Pierwsze na smyczy? 9000 lat temu” kunstkamerasudecka.blogspot.com

 




„Israel 2017 SKPS Expedition. National Geographic: „Sensacyjne odkrycie w grobowcu Jezusa.” Pospolite wyobrażenia o „górach – kalwariach” nie mają nic wspólnego z historyczną/archeologiczną prawdą – Chrystusa ukrzyżowano w „dziurze”, w kamieniołomie” kunstkamerasudecka.blogspot.com


Itd.