museumretz.at
„Tego rodzaju antropomorfizowane mapy są dziś zabawną ciekawostką, ale mają one za sobą długą historię i jej poprzedniczki nieraz służyły do przekazania bardziej skomplikowanych treści. Tradycja ich sięga pierwszej połowy XIV wieku, kiedy to włoski artysta i skryba na papieskim dworze w Awinionie Opicinus de Canistris rysował mapy Morza Śródziemnego, gdzie Europa i Afryka przybierają kształt ludzkich postaci. Niekiedy Europa jest mężczyzną, a Afryka kobietą, a czasem odwrotnie. Afryka bywa też przedstawiana jako mnich, zaś sam kontur Morza Śródziemnego zmienia się niekiedy w diabelską postać. Taki rysunek powtarzany był wielokroć, a za każdym razem Europie i Afryce przypisano różne pary pojęć, jak, na przykład, droga zbawienia i droga grzechu, świat ducha i świat natury, życie kontemplacyjne i życie aktywne.
Popularne było przedstawienie Europy w postaci królowej - Europa Regina, które stworzył w 1537 Johannes Putsch wraz z łacińskim wierszem Europa lamentans -skargą Europy na wojny i najazdy, jakie cierpiała przez stulecia. Kompozycja ta była później, w XVI i XVII wieku, wielokrotnie kopiowana i modyfikowana, między innymi w Kosmografii Sebastiana Münstera. W reprodukowanej wersji głową postaci jest Hiszpania, a sercem Niemcy, medalion na piersi z napisem „Praga" odnosi się do rezydencji cesarza z rodu Habsburgów.”
Od wiosny tego roku wiadomo, że najstarsza znana wersja „Królowej Europy” jest barwna, ma dołączony wspomniany wiersz i pochodzi z roku 1534. Opisano ją w muzeum austriackim, ale leżącym niemal na granicy z Czechami. Stało się to sensacją na „mapie kulturalnej” Europy Środkowej - tvthek.orf.at i rsi.ch (oraz wiele innych stron).
Tyrolczyk Johannes Putsch (1516–1542) był znany współczesnym także jako Iohannes Bucius Aenicola. Jego przodkowie przywędrowali do Tyrolu z Bawarii w XV wieku i także pełnili służbę na dworze Habsburgów (autor mapy był sekretarzem Ferdynanda I).
Koronowana głowa Królowej Europy leży w Hiszpanii, królewskie jabłko to również będąca we władzy Habsburgów Sycylia, ale sercem Europy jest czeska Praga.
Dołączony do mapy wiersz – komentarz wyjaśnia idee przyświecające twórcy grafiki.
Królowa Europa symbolizuje jedność, której wcześniej nie było. W średniowieczu Europa była podzielona między wiele różnych królestw, a nawet miast-państw, które walczyły ze sobą. Jedynym co spajało kontynent w tamtym czasie, był kościół katolicki (gdy powstawała mapa ten element nie był już wolny od rozłamów).
Europa to „Dziewica, która potrzebuje ochrony”.
W wierszu „Królowa Europa” lamentuje i narzeka na wojownicze konflikty między Europejczykami oraz wzywa Ferdynanda I i Karola V do ratowania jej przed inwazją Turków (Europa szuka ratunku przed Azją!). Dwóch męskich władców dawnego imperium habsburskiego jest zobowiązanych do jej ochrony.
Idea ta przetrwała do XXI wieku i nie była obca Janowi Pawłowi II (Karolowi – z szacunku dla rodu „cesarzy Europy”).
"Poświęcenie źródła imienia ostatniego „zaborcy” Polaków i Czechów (Słowaków, Węgrów, Rumunów, Chorwatów, Słoweńców, Ukraińców itd.) pod Karkonoszami – w stulecie polskiej i czeskiej niepodległości. Profanacja, czy protest przeciw „historycznemu disco polo”? Cz. I" kunstkamerasudecka.blogspot.com
Obecne państwa narodowe to szczyt ludzkiej myśli, czy często wybryk natury – chwilowe (w skali historii ludzkiej cywilizacji) dzieło rewolucjonistów i nacjonalistów? Najsilniejsze mocarstwo świata i nasz najważniejszy sojusznik to zaprzeczenie owego etnicznego modelu (Amerykaninem jest ktoś, kto wyznaje wspólny system wartości – przynależność „plemienna” jest nieistotna). Wymachiwanie flagą USA (nie przeszkadzają temu irlandzkie oraz inne parady) ma zupełnie inny sens niż wymachiwanie flagą biało-czerwoną 11 listopada w roku 2018 na paradzie w Warszawie?
Bardziej przypomina machanie „ unijną sz ...” … niebieskim kawałkiem materiału?
Johannes Putsch znalazł wielu naśladowców w XVI wieku a jego „Królowa Europa” uważana jest za wzór dla podobnych przedstawień innych części świata.
Kolorowa mapa „Królowej Europy” wystawiona będzie w muzeum w Retz (znalazła się tam w 1838 roku dzięki zakonowi dominikanów - muzeum w małym, pogranicznym miasteczku to jedno z najstarszych muzeów w Austrii i w Europie Środkowej) od maja tego roku. W przyszłości ma wyruszyć w wędrówkę po Starym Kontynencie.
Do Retz łatwo trafić podróżując przez południowe Czechy i Morawy. Leży wśród winnic a dodatkową atrakcją są rozległe piwnice i podziemia.
A Kościoła na zachodzie Europy nikt nie zabił.
On popełnił samobójstwo.
Nie da się być Polakiem, nie będąc najpierw człowiekiem a później Europejczykiem.
Podobnie niemożliwe jest najpierw bycie Polakiem a dopiero później katolikiem (sam termin "katolicki" wyklucza taką możliwość).
Przedstawienia „Królowej Europy” miały różny stopień szczegółowości – zawsze była na nich Łaba, ale czasami znalazło się miejsce i dla Odry.