czwartek, 11 stycznia 2018

Jeleniec już nie może chwalić się najwyżej położonym szańcem w Polsce?

Długo się tym znaleziskiem nie nacieszył. 

Jeleniec i Rogowiec - skpswroclaw.files.wordpress.com/2017/12/panorama3.jpg


 Dawna wieża widokowa na Jeleńcu - dolny-slask.org.pl


W roku 2016 pisałem na stronie SKPSu …

"Dziesiątki dawnych fortyfikacji w Sudetach" - od Dobromierza po Złoty Stok

„Rekordową liczbę 48 stanowisk archeologicznych, w tym 45 szańców i 3 grodziska, zidentyfikowali i zinwentaryzowali archeolodzy podczas niedawno zakończonych badań powierzchniowych w Sudetach. Badacze namierzyli dawne fortyfikacje dzięki lotniczemu skaningowi laserowemu (LIDAR) i dawnym mapom znajdującym się w Berlińskiej Staatsbibliothek. (…)

Zinwentaryzowane szańce należy wiązać głównie z obozowiskami armii pruskiej i austriackiej z okresu wojen śląskich, wojny o sukcesję bawarską, przygotowaniem pod wojnę 1790 i małym epizodem z wojen napoleońskich. W obrębie badanych szańców ulokowanych było przynajmniej osiem obozów warownych, często nakładających się na siebie w różnym czasie. (…)

Kolejną ciekawostką jest odkrycie prawdopodobnie najwyżej położonego w Polsce szańca, usypanego na wysokości ponad 900 metrów n.p.m. Jest to niewielkich rozmiarów flesza, bądź część większego dzieła kleszczowego, zatartego przez czas.

Całość na stronie archeowiesci.pl"Jeleniec z Rogowca (na drugim planie ...).
 

„Naukowcy zainwentaryzowali też szaniec położony najwyżej w Polsce – w Górach Kamiennych, ale w obawie przed detektorystami badacze nie podają jego precyzyjnej lokalizacji i wysokości n.p.m.” naukawpolsce.pap.pl

Jesienią ubiegłego roku w Bieszczadach …

„Najwyżej położony szaniec, czyli ziemna fortyfikacja, na terenie Polski znajduje się w Bieszczadach w Roztokach Górnych na wysokości 908 m n.p.m. Pochodzi sprzed ponad 200 lat z czasów konfederacji barskiej - ustalili naukowcy. (…)

Umocnienia wykonali konfederaci barscy w 1769 r. Przez niektórych historyków ten zbrojny związek polskiej szlachty uważany jest za pierwsze polskie powstanie narodowe. Według odkrywców jest to najwyżej położony szaniec w Polsce - znajduje się na wysokości 908 m n.p.m. Do tej pory za najwyżej położoną konstrukcję tego typu uważano szaniec położony pod wierzchołkiem góry Jeleniec (902 m n.p.m.) w Sudetach.” naukawpolsce.pap.pl