niedziela, 7 stycznia 2018

Kwiaty Sudetów. „Róża Bożego Narodzenia”, pszczoły przy pracy na Trzech Króli … czyli wrocławski rok bez zimy

Motto ...

„Czy to oznacza, że rośliny przekwitną, zmarzną i wiosna w 2018 roku będzie mniej kolorowa? - Bez obaw. Natura sobie poradzi - uspokaja dr Kita:

- Niektóre z nich mogą być słabsze, ale przyrodnicy przekonują, że jedynym problemem jest to, że kwiaty się zmarnują, bo obecnie nie ma pszczół, które by je zapyliły, bo te spędzają zimę w ulach, w tzw. zimowych kłębach.” radiowroclaw.pl 


 


Marne nadzieje. Pszczoły przy pracy na Trzech Króli – na wrocławskich Krzykach, na ciemierniku białym („róża Bożego Narodzenia”) i jaśminie nagokwiatowym.  

„Mało z nas kto wie, że łacińska nazwa Jasminum jest zarezerwowana dla grupy pnączy lub krzewów o pachnących złocistych kwiatach, które kwitną zimą, a nie dla jaśminowca, kwitnącego jako biały krzew i przepięknie pachnącego. Na szczególną uwagę jako jaśmin zimowy zasługuje jaśmin nagokwiatowy, który jest niestety mało znany, choć bardzo atrakcyjny. Kwiaty rozwijają się stopniowo na całej długości wiotkich i pozbawionych liści gałęzi.

Pierwsze kwiaty już podziwiamy w październiku przez właściwie całą zimę (do kwietnia) z przerwami w czasie mrozów. Po kwitnieniu rośliny wypuszczają ciemnozielone, błyszczące bardzo ozdobne liście, które utrzymują się przez cały sezon.” apoczywaj.pl
 
O ile są to gatunki kwitnące w czasie astronomicznej zimy (ale łagodnej), to jak spoglądać na nagietki i róże kwitnące bez przerwy od wiosny zeszłego roku? Od tego czasu nie było pogody, która przerwałaby wegetację wiosenno – letnio – jesiennych roślin (dwa marne przymrozki?). Do 7 stycznia roku 2018 zima nie zawitała do Wrocławia. 
Tylko do Wrocławia?

"Mrazy nepřijdou, do února budou teploty přes den lehce nad nulou.

V sobotu v Česku padaly teplotní rekordy a teplejší počasí bude pokračovat i v nadcházejících 14 dnech." idnes.cz