piątek, 12 stycznia 2018

Sudeckie schroniska i „chaty” - Nová Louka i Šámalova chata

„Panský dům” kojarzy się przede wszystkim z hotelem w Jizerce, a przecież niedaleko znajduje się niemniej (bardziej?) urodziwy i malowniczo położony inny „panský dům”.  

Nová Louka (niem. Neuwiese) to miejsce gdzie od drugiej połowy XVIII wieku funkcjonowała huta szkła (założył ją Johann Josef Kittel, następnie przeszła w ręce szklarskiej dynastii Riedlów). Od połowy XIX wieku huta zaprzestała produkcji, ale pozostał po niej „panský dům”, przebudowany następnie na pałacyk myśliwski (majątek rodu Clam-Gallas). W latach międzywojennych użytkował go czeski polityk Přemysl Šámal (własność państwowa - następnie przejęta przez III Rzeszę). Aresztowany podczas wojny przez gestapo, zmarł w roku 1941 w Berlinie (Niemcy rozstrzelali także jego syna, żona trafiła do Konzentrationslager Auschwitz).

Zabytkowy „panský dům” - Šámalova chata – pełni obecnie funkcję restauracji oraz hotelu (ok. 50/60 łóżek/dostawek). Energię elektryczną (z sieci krajowej) doprowadzono dopiero w 1993 roku (wcześniej istniała minielektrownia wodna, zbudowana z okazji spodziewanej wizyty prezydenta Beneša, do której ostatecznie nie doszło z przyczyny napiętej sytuacji na pograniczu czesko-niemieckim w 1938 roku). O losach obiektu można poczytać w ...W okolicy nakręcono kilka filmów - o tym innym razem.