poniedziałek, 5 lutego 2018

„Czerwony Baron ma wypromować Świdnicę?” „(…) niemiecki pilot nie był postacią krystaliczną”

„Czerwony Baron ma jednak w Świdnicy także wrogów. Dariusz Sienko, jeden z miejskich radnych, przypomina, że niemiecki pilot nie był postacią krystaliczną – Należałoby w planie budżetu zmienić tę pozycję i zrezygnować z tego pomysłu, który dla mnie jest po prostu bezwartościowy, idiotyczny i bezsensowny.

Popkultura ma swoje prawa – Czerwony Baron jako jedna z jej ikon ma przyciągać do Świdnicy turystów.” wroclaw.tvp.pl

 


red-baron.cz

Gdyby miejscowości/regiony miały się promować wyłącznie postaciami „krystalicznymi” … pozostają tylko święci (i to chyba nie wszyscy). W popkulturze zaistnieli Mikołaj i Walenty?

„Historia Świętego Mikołaja w popkulturze” historia.org.pl

 

schulzmuseum.org

Coca-Cola ma tyle wspólnego ze Świętym Mikołajem co whisky whiskybase.com i pizza redbaron.com z Czerwonym Baronem (czyli dla ludzi XXI wieku prawie wszystko?)

I tyle popkultura ma wspólnego z kulturą.

„Krystaliczna postać”, którą promuje się cały region …

„Wład III Palownik zwany też Drakulą” - wikipedia.org

„Halloween tour in Transylvania with Vlad the Impaler -The full Dracula Tour” activitygift.ro

„Dracula tourism” wikipedia.orggoogle.pl

Hmm … Red Baron to przy Palowniku miły gość?

W obecnej kadencji jest z nim problem, bo niestety nie pochodził z dynastii Piastów i był Niemcem (Benedykt XVI też nim jest)?

Jest taka świątynia katolicka obok głównych, wrocławskich dworców - kościół pod wezwaniem świętego Henryka. Nie chodzi bynajmniej o żadnego ze śląskich Piastów, ale o głównego wroga Bolesława Chrobrego (który też nie był postacią krystaliczną, a stawia się mu pomniki). Parafia przetrwała polskich komunistów …

Polski punkt widzenia nie został do tej pory zatwierdzony przez Pana Boga jako jedyny dopuszczalny i prawdziwy?

„Henryk II, cesarz - Syn księcia Bawarii, Henryka Kłótnika, ur. 6 V 973 r.
Kształcił się u św. Wolfganga, późniejszego bpa Ratyzbony, oraz u bł. Ramwolda.
Po śmierci ojca (995) objął rządy w Bawarii, a w r. 1002 wybrano go królem Niemiec. Koronowany w Moguncji, rychło, zdobył sobie uznanie w całych Niemczech. Zawdzięczał to nie tylko korzystnej konfiguracji politycznej, ale też swej sprawnej i rozważnej działalności.
Mniej szczęśliwym okazał się w akcjach prowadzonych na zewnątrz. Wszczęta niebawem po objęciu władzy wojna z Bolesławem Chrobrym ciągnęła się długo i ze zmiennym szczęściem. Henryk doznał w niej porażek oraz klęski o charakterze moralno-politycznym, która była bodaj większa niż niepowodzenia militarne: na jakiś czas wszedł w przymierze z pogańskimi Wieletami. Pokój zawarto dopiero w r. 1018 (Budziszyn).” swhenryk.wroclaw.pl

Ostatniego, niemieckiego proboszcza tej parafii …

„Klecho, miej się na baczności, oleśnicka SS czuwa!”

… który podczas oblężenia Festung Breslau doznał uszkodzenia słuchu (z powodu eksplozji pocisku), zastrzelili przez pomyłkę Polacy.

„W okolicach ul. Kościuszki został zastrzelony przez polski patrol wojskowy. Wezwania do zatrzymania się prawdopodobnie nie usłyszał albo też chciał podejść bliżej i wytłumaczyć, że jest księdzem... Jego ciało udało się zabrać z miejsca tragicznego zdarzenia dopiero następnego dnia wieczorem i pochowano – zgodnie z życzeniem wyrażonym w jednym z kazań na Dzień Zaduszny – na cmentarzu przy ul. Bardzkiej. Na nagrobku ks. Reissego widnieje napis: „Dilexit Ecclesiam – Ukochał Kościół”, trafnie oddające jego ducha i jego dzieło.” swhenryk.wroclaw.pl

O grób ostatniego, niemieckiego proboszcza wrocławskiej parafii dbają teraz chyba bardziej Polacy niż Niemcy? 

Można uchwalić, że w okolicach Świdnicy Planeta ma się obracać przeciwnie niż do tej pory. Być może zafascynowana Polską Planeta usłucha.

Ubóstwianie narodu/kraju (w przypadku współczesnej Polski to prawie bez różnicy) będącego na 36 miejscu na świecie pod względem liczebności (ale o 200 pozycji wyprzedzającego Wyspy Kokosowe) ma coś wspólnego ze zdrowym rozsądkiem, wiedzą, tradycją, religią itd.?

Czerwony Baron był „towarzyszem broni” legionistów Piłsudskiego?

Piłsudski … postać krystaliczna?