wtorek, 2 lipca 2019

„Atlas chmur”. Scud cloud nad Sky Tower

Rok 2012 …

„Trąba powietrzna nad Grudziądzem? - Raczej nie - twierdzą łowcy burz” warszawa.naszemiasto.pl


 

„Chmura, którą mylimy z trąbą powietrzną (…)

Mowa o chmurze cumulus fractus, nazywanej potocznie farfoclami. Najczęściej takie obłoki występują podczas przejścia wału chmurowego.

Mieszkańcy południowo-zachodniej i środkowej części Polski z najbardziej okazałym przypadkiem takiej chmury mieli do czynienia w lipcu 2009 roku, kiedy spowodowała ona śmierć 8 osób. Jednak w ostatnich dniach podobne chmury widoczne były wielokrotnie.

Farfocle przypominające formujące się trąby powietrzne widziano m.in. nad Mazowszem, Podkarpaciem i Lubelszczyzną. W żadnym z tych przypadków charakterystyczne leje chmurowe nie sięgnęły jednak powierzchni ziemi.” twojapogoda.pl

Rok 2018 …

„Scud cloud. W ostatnich dniach w wielu regionach Polski można było zaobserwować sporo zalążków trąb powietrznych. Jednak nie każde stożkowate obniżenie pod podstawą chmury było lejem kondensacyjnym bądź sięgającą powierzchni ziemi trąbą powietrzną. Jeżeli w obrębie "podejrzanego" obniżenia chmurowego nie zachodzi wyraźna rotacja, a samo obniżenie jest dość poszarpane, nie jest wygładzone i zorganizowane w formie leja, wtedy najpewniej jest to nazywana przez łowców burz chmura "scud cloud" (bardziej fachowo - chmura Cumulonimbus pannus bądź Cumulus fractus). Powstaje zwykle w wyniku oddziaływania chłodnego prądu zstępującego chmur konwekcyjnych (chłodnego i wilgotnego powietrza opadającego wraz z opadem w kierunku ziemi).” facebook.com
Zdjęcia chmury „wysuwającej macki” w stronę wrocławskiego drapacza chmur wykonano na samym początku lata roku 2019 około 20.50.