wtorek, 26 maja 2020

Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy. Gałów – łańcuchy, kaboszony, rauty i „zielony człowiek”. Oraz imponujące epitafia

 
Podwrocławski Gałów może pochwalić się świątynią niewielką, ale czy to wielkość decyduje o wartości? Podobnym przykładem jest również podwrocławska Żórawina.


„Papieski tron (ewangelicki konfesjonał?) z Żórawiny i z wrocławskiego lotniska” kunstkamerasudecka.blogspot.com
 

Obydwie świątynie są manierystycznymi modernizacjami gotyckich, wiejskich kościołów.


Kartusz nad portalem zachodnim, mówiący o przebudowie kościoła w roku 1609 przez Hansa von Seydlitza


Strzelista, późnogotycka (z ok. 1500 roku) bryła kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Gałowie niemal cała pokryta jest sgraffitową dekoracją. Specjaliści dopatrują się w niej kaboszonów … 


kaboszon – ornament wzorowany na oszlifowanym kamieniu szlachetnym, w kształcie owalnym lub kulistym

rautów …


raut – element dekoracyjny wzorowany na szlifie diamentu

oraz łańcuchów. 


O kościółku wspominał poszukiwacz kamiennych masek …

„Nowość wydawnicza rodem z SKPSu – tajemnicze „maski kamienne” old.skps.webserwer.plKamienną głowę, o której mowa poniżej widać w kluczu portalu wiodącego do dawnej kruchty (na drugim planie)

W portalu wiodącym z nawy do południowej, dawnej kruchty a obecnie kaplicy, znajduje się nietypowy klucz – kamienna głowa mężczyzny z szeroko otwartymi ustami. Czy to jedyna „maska” w kościele?

Na wieży sgraffito ukazuje twarze „zielonego człowieka” – motywu powtarzającego się od starożytności. 

„Średniowieczna ekologia. Maska „zielonego człowieka” z Kutnej Hory. Pierwowzór karkonoskiego Ducha Gór? Część pierwsza” kunstkamerasudecka.blogspot.com


Wnętrze świątyni nie ustępuje manierystycznemu „opakowaniu”. 

Na wprost manierystyczne epitafium Anny Marii von Niebelschietz. Po bokach nawy płyty nagrobne, figuralne rodziny von Seydlitz

Tym, co pierwsze rzuca się w oczy są epitafia i płyty nagrobne. Kościół pełnił rolę mauzoleum miejscowych, szlacheckich rodów.  


 
 Płyty nagrobne w obecnej kruchcie kościoła
 

 
 Autorem wystroju malarskiego (Salvator Mundi, święci Piotr, Paweł, Jan Chrzciciel) ambony z 1609 roku jest Monogramista S.K.


Warto pamiętać, że PK Dolina Bystrzycy to nie tylko obszar cenny przyrodniczo. Przy okazji wąchania łanów niedźwiedziego czosnku warto obejrzeć mały, ale przypominający szlifowany klejnot kościółek w Gałowie.