W okolicach Muszkowic
To nie żart. Raport uwzględnia oddziaływanie na obszary Natura 2000 leżące w pobliżu planowanej inwestycji. A „Łęgi na Bystrzycą” są odległe o 5,5 km od ruchliwych skrzyżowań.
„Łęgi na Bystrzycą” - podobnie jak „Muszkowicki Las Bukowy” – to dolnośląskie „ojczyzny” obrazków alpejskich, chociaż większość turystów kojarzy wiosnę w tych miejsca ze śnieżycami, przebiśniegami i zawilcami. Obrazki w tym roku już zaczęły kwitnąć, o czym przekonaliśmy się wczoraj w okolicach Muszkowic, chociaż wędrowaliśmy poza obszarem rezerwatu.
Obrazki alpejskie to jedna z najbardziej „egzotycznych” roślin, występujących naturalnie na Śląsku. Ich kuzynów można uprawiać dla ozdoby w ogrodzie.
„Największą ozdobą roślin obrazkowatych są zwykle kwiaty, które mają postać kolby z kwiatami właściwymi (męskimi i żeńskimi) i otaczającej ją pochwy, służącej za wabik dla zapylaczy. Pochwa ma kształt owalnego żagielka lub szerokiego u góry lejka schodzącego w dół łodygi i posiada bogatą, zależną od gatunku i odmiany kolorystykę. Czasami budowa kwiatu ma charakter pułapkowy, mający na celu czasowe zniewolenie owadów.
Choć kwiaty roślin obrazkowatych bywają bardzo piękne, u niektórych gatunków są dość skromne, oddając palmę pierwszeństwa liściom i owocom.”
W naszym ogródku
„Wybierając rośliny do uprawy w ogrodzie, poszukajmy przede wszystkim takich, które mogą przetrwać zimę w gruncie, gdyż wtedy nie będzie trzeba wykopywać ich przed zimą. Należą do nich głównie pochodzące z umiarkowanego klimatu obrazki włoskie (Arum italicum), które dość dobrze radzą sobie z chłodem i mogą spędzać zimę w gruncie.” e-ogrodek.pl
We Wrocławiu …
„Zrób sobie Wojsławice. Zabójczy kwietnik i sztuka kamuflażu” kunstkamerasudecka.blogspot.com