sobota, 24 kwietnia 2021

Przełom Zuzanki jako alternatywa dla „Muszkowickiego Lasu Bukowego”. Cz. II – zapomniana w „Wyścigu ku słońcu” zdrojówka rutewkowata


„Przygotowania do wyścigu zaczynają się już jesienią. Rośliny kwitnące na wiosnę należą do grupy zwanej geofitami, które spędzają zimę w postaci ukrytych w glebie organów przetrwalnikowych – kłączy, bulw i cebul. Zgromadzone w nich substancje odżywcze są pakietem startowym umożliwiającym błyskawiczny rozwój, kiedy tylko zrobi się trochę cieplej. Co jest niezbędne, aby w krótkim czasie zakwitnąć i wydać nasiona? Jak krótki to czas…? Niestety, tylko do rozwinięcia się liści na drzewach.”

Artykuł „Wyścig ku słońcu” w „Echach leśnych” (Grzegorz Okołów, 1/2018,) ładnie opisuje następujące po sobie kolejne – mniej lub bardziej - masowe zakwity wczesnowiosennych roślin, ścigających się z liśćmi na drzewach i krzewach. Jednak i w tym artykule zabrakło zdrojówki rutewkowatej. A przecież to roślina bardziej efektowna od zawilców, chociaż przez niektórych jest z nimi mylona.

Takich połaci zdrojówki, jak w okolicach Przełomu Zuzanki nie widziałem w Muszkowickim Lesie Bukowym. Ciągnęły się dziesiątkami metrów, tworząc prawdziwe dywany.



 

„Zdrojówka rutewkowata jest geofitem kłączowym, o krótko czołgającym się kłączu zpękami walcowato zgrubiałych korzeni. Kwitnie od kwietnia do maja. Pełnia kwitnienia trwa zaledwie siedem dni – w związku z tym okazy zdrojówki stają się bardzo szybko słabowidoczne w terenie. Łodyga ma 10-34 cm, jest delikatna, górą zawsze naga, a dołem zwykle owłosiona [for. pubescens (Wierzb.) Hayek], ale może być również naga [for. thalictroides] – w dolnej części bezlistna, a w górnej rozgałęziona i ulistniona.” ( Małgorzata Klimko, Aneta Czarna, Ilona Wysakowska, Sławomir Janyszek „Zdrojówka rutewkowata (Isopyrum thalictroides L.) w Wielkopolsce – ekologia i zagrożenie”

Zdrojówka w porównaniu do zawilca to taki malutki krzaczek – z daleka te rośliny czasami trudno odróżnić.



Ciąg dalszy nastąpi.

„Przełom Zuzanki jako alternatywa dla „Muszkowickiego Lasu Bukowego”. Cz. I – nie tylko osmogeneza” kunstkamerasudecka.blogspot.com


„Czas masowych zakwitów „roślin podziemia”. Czosnek niedźwiedzi” kunstkamerasudecka.blogspot.com