czwartek, 31 stycznia 2019

Encyklopedia sudecka. „Święty Graal odnaleziony” i Karkonosze. Czego o patronie przewodników i ratowników górskich nie piszą na popularnych stronach internetowych. Cz. I - Graal to nie kielich a kubek

Jest w SKPS-ie taki jeden Piotrek, który podróżował śladami Graala po południowej stronie Pirenejów, obiecał na ten temat Wieczorynkę i słowa nie dotrzymał. Może ten tekst go zmobilizuje? 

 
catedraldevalencia.es

„Karkonoski święty” jest kluczową postacią w historii relikwii tej miary co Całun Turyński czy Arka Przymierza. 


Z tym, że Arka Przymierza zaginęła a Całun Turyński ma pokaźną „dziurę” w swej historii. 

Kamienny kubek wykonany z agatu, oprawiony w złoto w średniowieczu ma dość dobrze opisaną historię i zachowaną ciągłość kultu od niemal dwóch tysięcy lat.

„Wizyta, którą Jan Paweł II złożył w Walencji podczas pamiętnej pielgrzymki do Hiszpanii w 1982 roku, miała wyjątkowy charakter i niezwykłe znaczenie. 8 listopada następca św. Piotra ponownie wziął w ręce ten sam kielich, którego użył Jezus Chrystus do przemie­nienia wina w swoją krew, czyniąc to jako pierwszy papież od czasów Sykstusa II, który ostatni raz trzymał go, przekazując go św. Wa­wrzyńcowi 1724 lata wcześniej. Z tej okazji na błoniach Alameda wy­święconych zostało ponad stu kapłanów.” (Cytat: „Święty Graal odnaleziony”, Janice Bennett, KKK 2007) 



lancastervocations.weebly.com

 
 

Po Polaku użył go Niemiec …

bractworycerskiechzo.fora.pl

Na Czecha w najbliższym czasie bym nie liczył.

Gdy zapyta się internetową wyrocznię o Graala i Karkonosze pojawia się w zasadzie jeden sensowny wynik …

„Żaden obiekt tak jak Święty Graal nie budzi do dziś tylu emocji, tylu kontrowersji i tylu domysłów. Opowieść o nim ciągnie się przez wieki – poczynając od eposów rycerskich rodem ze Średniowiecza, poprzez opracowania autorstwa poważnych badaczy, ale też manipulatorów. Nasi uczniowie mieli okazję posłuchać jego historii oraz związanego z nim życiorysu św. Wawrzyńca.
28 maja 2018 r. klasy 7A i 7b udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Karpaczu, aby uczestniczyć w ciekawej prelekcji. Tematem przewodnim spotkania była opowieść o św. Wawrzyńcu i Świętym Graalu.” sp.karpacz.eu


„Według tradycji szczególnym kultem w Karkonoszach otaczali go wytapiacze szkła, hutnicy, górnicy oraz walońscy poszukiwacze skarbów, minerałów i kamieni szlachetnych.” (Cytat: „O świętym Wawrzyńcu w Karkonoszach słów kilka.” Przemysław Wiater muzeumdomhauptmannow.pl)

A klejnot uważany przez wieki za najcenniejszy ... bezpośrednio z Wawrzyńcem wiązany przez przewodników i turystów nie jest …

„Św. Wawrzyniec patronem Karpacza” niedziela.pl


„Cesarz kazał aresztować Wawrzyńca i nakazał mu oddać wszystkie skarby, o jakich mówił papież. Na szczęście przyszły święty zdążył już rozdać wszystkie rzeczy. Poprosił jednak cesarza o nieco czasu, by mógł wspomniane przez niego skarby zebrać. Chciwy cesarz zgodził się na to, ale jakaż była jego wściekłość, gdy kilka dni później Wawrzyniec przyszedł do niego z tłumem biedaków i oznajmił mu, że to są największe skarby Kościoła – wierne Bogu dusze.” naszesudety.pl

 

Ale kubka z agatu cesarzowi nie pokazał i wysłał go do dzisiejszej Hiszpanii.

Tu miała narodzić się legenda Graala ...
"Encyklopedia sudecka. „Pierwsza „Nowa Jerozolima" na Śląsku” i jej Wieczernik" kunstkamerasudecka.blogspot.com


Ciąg dalszy nastąpi.