poniedziałek, 17 czerwca 2019

Encyklopedia sudecka. „Matka Boska na drutach robiąca” z Gór Złotych robi karierę w polskim internecie. Ale co wiedzą o niej i jej autorce Polacy? Część pierwsza, czyli „Szydełko kontra sprej”

Obok kapliczki przejeżdża więcej Polaków niż Czechów. 

„Patronka wszystkich dziewiarek” intensywniekreatywna.pl

„Matka Boska na drutach robiąca – Travnieńska” youtube.com

„Kapliczka Matki Boskiej Szydełkującej”grupabiwakowa.pl

„Matka Boska Dziergająca” wykop.plI tak dalej …

Pobożni Polacy o swoją Matkę Boską wojują …

„Marszałek Senatu: Profanacja obrazu Matki Boskiej obraża uczucia religijne większości Polaków” tvp.info

„Niewierzący” Czesi swoją się cieszą. A kolorów u Niej więcej niż w tęczy.

„Ludzkie” i ciepłe przedstawienia Matki Boskiej „szyjącej”, „robiącej na drutach” są znane sztuce czasów średniowiecza. Obecnie Polacy wolą Matkę Boską „wojującą”, „broniącą”, „grożącą”? Zachęcającą do kupowania prezentów pierwszokomunijnych i urządzania przyjęć, dawania datków na budowę gigantycznych świątyń z kamienia?

Obraża to moje uczucia religijne, ale chyba jestem w mniejszości.

Jezus Chrystus też był w mniejszości, co daję pod rozwagę tryumfującej dziś polskiej „większości”.

Nowe kierunki w sztuce potrafią odświeżać stare i zapomniane wzorce? I tworzyć nowe patronki?

„Szydełko kontra sprej

(…)

Czy knit graffiti można rozpatrywać w kategoriach sztuki, jako nową formę street artu?

- Na świecie tak jest postrzegana, uznana za nielegalną formę zdobienia miasta, przestrzeni publicznej. Prace z włóczki pojawiają się w galeriach sztuki i w fachowych publikacjach - mówi Marcin Rutkiewicz, prezes Fundacji Sztuki Zewnętrznej, współautor albumu 'Polski street art.'. - Na mnie działa rozweselająco. Uśmiecham się na jej widok. Taki mam odruch. Ta sztuka miękko wchodzi w przestrzeń, nie niszczy jej, nie degraduje. Jest tak kobieco miękka. Nie miałem pojęcia, że knitgrafficiarki są już w Polsce.” wysokieobcasy.pl


„- Ło, ftoś nom Gwarka łobsztrykowoł – mówili zatrzymujący się dziś na ulicy Krakowskiej tarnogórzanie. Na głównym deptaku miasta można natknąć się na niecodzienna postać. Chodzi o figurę Gwarka ubraną w wykonany na drutach i szydełku, czyli heklowany i sztrykowany, strój.” tarnowskiegory.naszemiasto.pl


O sudeckiej autorce „Matki Boskiej na drutach robiącej” i o „włóczkowej” kapliczce pisał Jaroslav Rudiš, autor trylogii komiksowej „Alois Nebel”.

Ciąg dalszy nastąpi ...