wtorek, 21 maja 2019

Encyklopedia sudecka. Siódmaczek leśny i „Capitulare de villis - Zarządzenie (Rozporządzenie) o posiadłościach wiejskich” wydane w roku 812 przez Karola Wielkiego

Współczesnym ludziom wydaje się, że wiedzą o wiele więcej niż ludzie średniowiecza. A może wiedzą tyle samo, lub mniej … tylko obszar ich poznania jest zupełnie inny?



Ilu współczesnych mieszczuchów stać na podobny wyczyn?


„Ciekawość wysłała mnie przed śniadaniem na spacer. Moja misja: sprawdzić, ile roślin leczniczych i jadalnych zdołam zebrać wokół domu przez godzinę. Efekt: w czasie 68 minut przebyłam dystans 2,58 km. i zebrałam 68 roślin, czyli idealnie 1 roślinę na minutę. Takie tempo zbiorów to nie jest oczywiście norma – po co się tak spieszyć? Tym razem chodziło o sprawdzian mojej spostrzegawczości, wiedzy i zbadanie dostępności roślin w najbliższej okolicy. Moje doświadczenie pokazało, że nie trzeba szukać „specjalnych” terenów do ziołobrania, wystarczy łąka, wystarczy las. Oto moje zdobycze, kwietniowe zbiory. (…)

13. Siódmaczek leśny (...)” herbiness.com

 Dla przeciętnego mieszczucha to jedna „roślina” - „zielsko”?

W (wg innych około) roku 812 Karol Wielki …

„Kim był Karol Wielki: Niemcem czy Francuzem? Część historyków uważa, że był przede wszystkim Europejczykiem, ojcem integracji europejskiej, już nigdy potem tak zaawansowanej (nacjonaliści i narodowcy to jakiś koszmarny produkt współczesności, nie mający nic wspólnego z konserwatyzmem i tradycją – od red.).” histmag.org

… wydał edykt (między innymi) o hodowli roślin, który był początkiem współczesnego, zorganizowanego europejskiego ogrodnictwa.



Po jego lekturze nie tylko europosłom, ale i wielu ogrodnikom „szczęka by opadła”.


„Ostatni rozdział Capitulare de villis otwiera katalog 90 roślin ogrodowych - warzyw, owoców, ziół, a także bylin o przeznaczeniu leczniczym, produkcyjnym, magicznym i symbolicznym, które władca chciał widzieć we wszystkich swych majątkach. Każda z wymienionych roślin implikuje cały szereg możliwych pytań badawczych o jej przeznaczenie, historię, wygląd czy choćby sposób uprawy.” (rok 2012 i „Świat roślin w karolińskim Capitulare de villis”, Małgorzata Chudzikowska - Wołoszyn)





Współcześnie …

„Zbierają zioła w czystych fińskich lasach, daleko w Laponii. Odkurzają stare receptury, przygotowują lecznicze nalewki metodami znanymi od XVI wieku. Łączą ludową medycynę z nowoczesną technologią. (…)

Virpi i Jim uzyskali 24 ekstrakty z różnych gatunków kwiatów. Esencja z trzech kwiatów: bagna zwyczajnego, lilii wodnej i siódmaczka leśnego, nosząca nazwę Krople Pierwszej Pomocy (po fińsku Aputipat), pomaga w stanie silnego stresu, bólu, uspokaja. Aplikuje się kilka kropel pod język i przychodzi ukojenie.” wysokieobcasy.pl