poniedziałek, 15 lutego 2021

Na nartach przez Wzgórza Strzelińskie

 

„We wrocławskich parkach zaroiło się od małych saneczkarzy. W mieście pojawili się jednak także miłośnicy "biegówek".

- Po co jechać 100 czy 200 kilometrów, jak można poszaleć tutaj, na miejscu - mówi Jerzy Englender, emeryt z wrocławskich Maślic:” radiowroclaw.pl



Wychodząc z podobnego założenia wyruszyliśmy na Wzgórza Strzelińskie – ostatnimi laty można tam pojeździć na biegówkach niewiele częściej niż na Maślicach czy Krzykach.








Biały Kościół …

O ile po wczesnych nazwach miejscowości można poznać, czy zakładali je Słowianie czy też Niemcy (a przecież wiele tych miejsc było zamieszkanych od tysiącleci i pewnie też miały swoje nazwy, które się nie zachowały lub zostały przekształcone), to Biały Kościół założyli Rzymianie. Bo od samego początku (od XIII wieku) o wsi pisano Alba Ecclesia.

Hmm … podobno żyjemy w epoce fake newsów. A kiedyś to pisano samą prawdę!

„Domniemana historia Litwy w epoce staropolskiej rozpoczyna się od opowieści o uchodźstwie z Rzymu pięciuset przedstawicieli szlachty rzymskiej pod wodzą księcia Palemona (Publiusza Libona herbu Colonna/Kolumna). Problemem jest jednoznaczne stwierdzenie, kto jako pierwszy wprowadził ów mit do historiografii. Jan Długosz w dziesiątej księdze swoich Roczników uznał, że zwolennicy Pompejusza, pokonanego w walce o władzę przez Juliusza Cezara, w wyniku niechęci do dalszych wojen domowych, przerażeni okrucieństwem bratobójczych walk, a także z obawy o dokonanie zemsty na sprzymierzeńcach Pompejusza przybyli na litewskie ziemie w 714 r. ab urbe condita, czyli w 39 lub 38 r. p.n.e. W części poświęconej prapoczątkom Litwy Długosz prezentuje opowieść, że szlachcic rzymski Willa wraz ze swoją rodziną oraz pięciuset towarzyszami i ich bliskimi przybył i zasiedlił opustoszałe dotychczas ziemie litewskie. Założyli nawet miasto Romnove („Rom nova” – nowy Rzym). Nowemu krajowi nadano nazwę Lithalia, dodając tylko „l” do słowa „Italia”. Język litewski miał być zepsutą łaciną. Tym sposobem Litwini zostali włączeni w krąg świata zachodniego, cywilizacji łacińskiej.” wilanow-palac.pl

„Fantazje rodów. Jak polska szlachta masowo fałszowała drzewa genealogiczne” focusnauka.pl

Fałszowała nie tylko polska szlachta.

Zapewne Biały Kościół Rzymianie założyli po drodze na Litwę. Zwłaszcza, że niedaleko jest Romanów.

My wędrówkę rozpoczęliśmy w Białym Kościele, a zakończyliśmy w Ziębicach: ze stacji bez szlaku i szlakiem niebieskim do Skrzyżowania pod Dębem, potem czerwonym obok Cygańskiego Krzyża i skałek pod Borową, na Gromnik, przez Romanów i Dobroszów, Kalinkę, Skrzyżowanie nad Zuzanką i Źródło Cyryla. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Do stacji w Ziębicach wyszło ok. 26,5 km.

Pandemiczny Obóz Narciarski Na Raty (z siedzibą we Wrocławiu) nadal trwa.





„Na nartach do bardzkiej Diany” kunstkamerasudecka.blogspot.com