czwartek, 5 sierpnia 2021

Do sudeckiego kościoła w czapce – obraza uczuć religijnych? Problem przewodnicko – turystyczny? Czy święty Paweł odprawiał kiedyś nabożeństwo zimą na Alasce? Część pierwsza

 

Nakrycia głowy są atrybutami wielu popularnych świętych. Nosili je w świątyniach

Motto …

„Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda!” Ewangelia św. Mateusza

„Wszedł do kościoła w czapce. Został oskarżony o obrazę uczuć religijnych”
wiadomosci.radiozet.pl


To wiadomość z uczęszczanego przez turystów miejsca w Sudetach. Należy się spodziewać, że wraz z postępującą laicyzacją społeczeństw podobnych konfliktów może wybuchać coraz więcej, także podczas wycieczek i imprez turystycznych. Jak widać, może się to stać nawet powodem zainteresowania prokuratury. A zwiedza się również synagogi oraz meczety i laicyzacja dotyczy nie tylko Polski i chrześcijaństwa (reakcją na laicyzację jest radykalizacja postaw zarówno niewierzących, jak i wierzących).

Trzy religie wywodzące się od Boga, który objawił się Abrahamowi …

Do kościoła z głową odkrytą, do synagogi z nakryciem głowy …

„Panowie przed wejściem do synagogi powinni mieć nakrycie głowy. Nie musi być to jarmułka, gdyż wystarczy nawet zwykła czapka z daszkiem. Zwyczaj ten wziął się z Bliskiego Wschodu, gdzie nakrycie głowy jest oznaką szacunku i łączności z Bogiem. Zupełnie odwrotnie niż w tradycji europejskiej, gdzie na znak szacunku nakrycie głowy należy zdjąć.” blog.arcus.org.pl

Meczet …

„Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie.”

A Bóg ten sam.

Chrześcijanie powołują się na słowa …

„Każdy mężczyzna, modląc się lub prorokując z nakrytą głową, hańbi swoją głowę.” (1 List do Koryntian)

Czy coś zmieniają tu zarządzenia komendantów wojska oraz policji, czy straży pożarnej? Regulamin wojskowy dotyczy Kościoła?

„Uczestnictwo we Mszach świętych w nakryciu głowy przez mężczyzn jest więc niestosowne, bez względu na to, czy chodzi tu o policjanta, żołnierza czy członka jakiejś grupy rekonstrukcyjnej. Kościół, Msza święta nie jest bowiem miejscem właściwym na paradowanie w ozdobnych świeckich strojach, zwłaszcza jeśli łamie to obyczaje związane z liturgią. W prawie kościelnym nie istnieje żaden wyjątek zezwalający na zakrywanie głowy przez świeckich mężczyzn. Nie ma wyjątków także dla członków warty honorowej, której pełnienie jest świeckim zwyczajem. Budynek kościelny stanowi bowiem przestrzeń sakralną, wydzieloną poprzez konsekrację z użytku do celów światowych.” pch24.pl

I autor ma prawdopodobnie rację, bo zasady zachowania w kościele reguluje chyba Kościół i jego przepisy a nie oficerowie wojska lub policji.

Czy, gdy wyszuka się grafiki „Grób Pański warta” lub popatrzy na stronę emkielce.pl to widać całe zwarte oddziały obrażające uczucia religijne? 

 

Tu: newsweek.pl  dyskusja dotyczyła mundurów (czy polskie, czy pruskie) a nie nakryć głowy ...

Żeby kogoś obrazić, trzeba to robić specjalnie i z takim zamiarem. Czy takich praktycznych (i potrzebnych podczas wędrówek) rzeczy uczy się na lekcjach religii? Czego właściwie na tych lekcjach się uczy? Niejeden nauczyciel polskiego musi dzieciom tłumaczyć co napisano w Biblii, bo nie rozumieją podstaw dominującej w kraju religii i jej roli w kulturze.

Dlaczego nakrycie głowy w świątyni mogą mieć duchowni, skąd się to wzięło? Czy zawsze czapka w kościele oznacza brak szacunku?

Ciąg dalszy nastąpi.

"Piwo „Prorok” z Gór Orlickich. Dwaj słynni w swych krajach księża z okolic Kłodzka. Jeden z paralizatorem, drugi z minibrowarem … w którym pracują niepełnosprawni" kunstkamerasudecka.blogspot.com